Historia powstania gry blackjack

Blackjack to hazardowa gra karciana znana na całym świecie również pod nazwami „oczko”, „dwadzieścia jeden” czy też z angielskiego „twenty one”. Dzięki temu, iż gra nie polega wyłącznie na szczęściu, ale również na opanowaniu odpowiednich strategii,

uzyskała ona niezmierną popularność w krótkim czasie na niemalże całym świecie, a przynajmniej wszędzie tam, gdzie hazard jest legalny i dobrze znany. Obecnie znana pod nazwą blackjack, niegdyś jako Vingt-et-un, gra hazardowa powstała we Francji w około 1700 roku. w latach kiedy zabroniono hazardu w większości państw, rozwijał się on nielegalnie na przykład w Nevadzie.
Kiedy jednak hazard został ponownie zalegalizowany, czyli mniej więcej w roku 1910, również w Stanach Zjednoczonych na nowo zaczęły się popularyzować gry hazardowe, między innymi blackjack. Z początku nie było zbytniego zainteresowania tą grą, toteż właściciele kasyn wprowadziły wiele bonusów i promocji, czego skutkiem było wymyślenie również nowej nazwy dla gry, czyli dzisiejszej blackjack, a powstała ona od bonusu w formie wypłaty 10 do 1 za posiadanie w kartach asa pik oraz Jack’a pik, rozdanie to z czasem nazwano właśnie blackjack. Pomimo wycofania bonusów z czasem, nazwa pozostała do dziś. Kolejne historyczne wydarzenie to również legalizacja wszelkich kasyn w Nevadzie, w 1931 roku, czego skutkiem był ogromny wzrost popularności gry hazardowej blackjack. W innych dużych miastach, na przykład w Atlantic City w stanie New Jersy, hazard został prawnie zalegalizowany w roku 1978. Jednak znacznie wcześniej, bo już w roku 1956 zostały zaczęte prace nad strategiami gry blackjack, czego skutkiem były publikacje różnych artykułów oraz książek na temat wiarygodnych strategii blackjack’a. Następstwem poznanych przez graczy była zmiana zasad gry tak, aby to kasyna miały większą przewagę, jednak niechęć i bunt graczy zmusił właścicieli kasyn do powrotu do starych zasad gry w blackjack’a. W kolejnych latach powstało wiele książek i publikacji na temat taktyk i strategii wygranych w blackjack, i właśnie dzięki tym publikacjom blackjack uzyskał taką sławę w Stanach Zjednoczonych oraz innych dużych państwach całego świata.
Dzięki wszelkim publikacjom oraz dostępnym strategiom, blackjack jest dziś jedną z najsłynniejszych gier hazardowych oraz jedną z niewielu gier karcianych, w których dzięki taktyce można wygrać naprawdę duże pieniądze i szybko osiągnąć upragniony status bogacza hazardowego.