Gra karciana 21 Blackjack czyli Oczko

blackjack gra

Blackjack to świetna gra karciana, która w Polsce doczekała się alternatywnych nazw własnych. Są to na przykład Oczko, bądź też Dwadzieścia Jeden. Nazwa Dwadzieścia Jeden pochodzi od liczby (21), która to jest najważniejszą liczbą w tej grze i czasem określana jest też mianem Blackjacka.

Zdobycie tej liczby w Blackjacku wiąże się nie tylko ze zwycięstwem, ale również z dodatkową premią wynoszącą pięćdziesiąt procent stawki, ale po kolei.
Blackjack to gra karciana, w której rywalizujemy, co ciekawe, nie ze zwykłymi żywymi graczami takimi jak my (podobnie jak to ma miejsce na przykład w pokerze), ale naszym przeciwnikiem jest krupier, a dokładniej rzecz ujmując kasyno, które ten krupier reprezentuje. Tak jak i my krupier dąży do jednego – do tego by zdobyć dwadzieścia jeden punktów. W Blackjacku można mieć oczywiście mniej niż dwadzieścia jeden oczek, ale nigdy nie można mieć więcej, gdyż większa ilość punktów wiąże się automatycznie z porażką. Można więc mieć dwadzieścia, dziewiętnaście, osiemnaście, czy też siedemnaście punktów i mniej.
W Blackjacku każda z kart ma odpowiednią ustaloną z góry wartość, która jest kluczowa dla późniejszego liczenia w trakcie gry i oceniania szans na wylosowanie konkretnej karty. Karty liczbowe (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10) mają taką samą wartość jaka jest ich liczba, czyli na przykład karta szóstka ma wartość po prostu sześć. Wszystkie figury oprócz asa (walet, dama, król) mają wartość taką samą jak karta liczbowa dziesięć, czyli dziesięć. As to najbardziej specyficzna karta z wszystkich, które występują w Blackjacku. Jednocześnie zwykle jest to najbardziej korzystna karta ze wszystkich. Otóż karta As w zależności od tego co nam brakuje (czy więcej niż jedenaście punktów do Blackjacka czy mniej) przyjmuje odpowiednio wartość jedenaście bądź wartość jeden.